Menu Zamknij

HOLTER EKG

Holter jest zaawansowanym systemem do monitorowania EKG. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla pacjentów z objawami, które mogą być związane z zaburzeniami rytmu serca, takim jak: kołatanie serca, zasłabnięcia, bóle w klatce piersiowej, lub czasowa utrata przytomności. Kliniczne wskazania obejmują także ocenę skuteczności terapii antyarytmicznej, monitorowanie oraz wykrywanie niedokrwienia mięśnia sercowego, kontrolę działania stymulatora serca i inne.
Holter za pomocą umieszczonych elektrod na klatce piersiowej pacjenta rejestruje aktywność elektryczną serca przez 24 h, podczas zwykłych czynności w życiu codziennym.
Wskazania: arytmia, wady przewodzenia, niedokrwienie mięśnia sercowego, zmienność rytmu serca, wpływ neurohumoralny, zmiany strukturalne w mięśniu sercowym, martwica mięśnia sercowego, wcześniejsze inwazyjne leczenie układu krążenia
Przeciwwskazania: nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badań monitorowania EKG metodą Holtera.

EKG

Jest jednym z pierwszych badań dodatkowych, zlecanych przez lekarza , który podejrzewa zaburzenia pracy serca. Badanie jest niedrogie, nieinwazyjne, pozwalające na wstępną ocenę pracy serca.

ECHO SERCA

Jest badaniem struktur i ruchów serca przy pomocy odpowiedniego USG. Przeprowadza się je w celu oceny budowy i działania zastawek serca, pomiaru wielkości i pracy komórek serca oraz diagnostyki wad serca. Jest badaniem bezbolesnym i niezwiązany z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

SPIROMETRIA

Jest to bardzo ważne badanie w diagnostyce przewlekłych chorób układu oddechowego, szczególnie często wykonywany przy rozpoznawaniu astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Pozwala ocenić wydolność dróg oddechowych. Badanie polega na oddychaniu przez urządzenie nazwane spirometrem i trwa kilka minut.Wskazania do badania:- choroby układu oddechowego;- operacje na miąższu płucnym;- monitorowanie i leczenie chorób płuc;- okres rekonwalescencji i rehabilitacji po przebytych chorobach układu oddechowego;- uczucie duszności z towarzyszącym napadowym kaszlem;- palenie tytoniu;Wskazane jest nie palenie i nie spożywanie posiłków na ok. 4 godz. przed badaniem.

KTG

Jest o monitorowanie akcji serca płodu, wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy. Badanie to przeprowadzone jest w ramach intensywnej opieki przedporodowej. Pozwala wcześnie wykryć sytuację zagrożenia życia płodu.

EEG

– badanie spoczynkowe- badanie z prowokacją- badanie we śnieBadanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazwanego ELEKTROENCEFALOGRAFEM. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wykazuje przyczynę dolegliwości pacjenta.Badanie EEG jest to badanie twojego mózgu – ma lekarzowi prowadzącemu odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące dalszej diagnostyki i leczenia.Badanie EEG jest niebolesne, niestresujące, nieinwazyjne i nie jest szkodliwe, bowiem w czasie badania wyłącznie zapisuje się czynność mózgu za pomocą elektrod przyklejonych do głowy.Wskazaniami do badania EEG najczęściej są:- pełna diagnostyka pracy mózgu;- kwalifikacja do treningów EEGBiofeedback;- rozpoznanie i dokładne określenie rodzajów napadów padaczkowych;- śledzenie wyników leczenia w czasie czy decyzja o odstawieniu leczenia przeciwpadaczkowego;- różnicowanie schorzeń podobnych do padaczki tzw. niepadaczkowych zaburzeń do których należą zaburzenia snu, zaburzenia zachowania, omdlenia i inne; – inne dolegliwości układu nerwowego np. w bólach głowy po urazach i w innych chorobach.

USG

Ultrasonografia czyli popularnie używany skrót USG, to badanie, dzięki któremu można uzyskać obraz narządów i tkanek organizmu ludzkiego. Obecnie jest to najpopularniejsze badanie obrazowe wykonywane w codziennej praktyce lekarskiej.Ultrasonografia jest łatwo dostępna, nieinwazyjna i stosunkowo tania.  Jest bezbolesne i niegroźne.Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie zmian chorobowych i patologicznych w narządach. W przypadku USG, w przeciwieństwie do badań rentgenowskich nie naraża chorego na promieniowanie. Dzięki badaniu możliwe jest określenie kształtu, wielkości, położenia danego narządu.